Knights of Columbus emblem Knights of Columbus Wyoming State Council  
Knights of Columbus emblem

Scheduled Degrees

About Degrees

The four Knights of Columbus degrees are ceremonial classes based on the principles of charity, unity, fraternity and patriotism.

The First (Membership) Degree introduces the candidate for Knighthood to the virtue of charity. Men are initiated into the organization upon receiving this degree.

The Second (Formation) Degree is an exemplification of the principle of unity.

The Third (Knighthood) Degree is a course on fraternity. A traditional knighting-by-sword concludes this ceremony, conferring upon the recipients the honors of full knighthood, including eligibility to hold elected office in their councils.

The Fourth (Patriotic) Degree instills pride in one's Catholic heritage and emphasizes the duties of responsible citizenship.

To schedule a 2nd and 3rd degree exemplification, please contact Ceremonials Director Joe Welte.
To schedule a 4th degree exemplification, please contact District Master Robert Taylor.

Related information:

Eligibility for the Fourth Degree

Hosting Assembly Guide

Recommended Fourth Degree Schedule

Second and Third Degree Team Captains

Green River Team / Southwest
Michael Dahl (Linda)
2630 Minnesota Court
Green River, WY 82935
307-875-7831

Henry M. Cavanaugh Team / Northwest
Jack Rogers (Loretta)
1024 Red Butte Ave
Cody, WY 82414
307-527-7726

Casper Team / Central
Norm P. Long (Cindy)
4719 Stoneridge Way
Casper, WY 82601
307-265-5656

Torrington Team / Central East
Jerome (Jerry) V. Hoefler (Judy)
1051 E 24th Avenue
Torrington, WY 82240
307-401-0399

Cheyenne Team / Southeast
Thomas (Tom) Enright (Verona)
6727 Redwood Ct.
Cheyenne, WY 82009
307-638-6340

Northeast Team
Gillette:
Steven D. Thomas
11833 Nemo Road
Deadwood, SD 57732-7413
 
Sheridan:
David Anderson

Third Degree Conferring Officers

Southwest
Richard Adamski (Barbara)
245 Birch St.
Green River, WY 82935
307-875-5265

Southwest
Sean Sherwin (Kristine)
2040 New Hampshire St.
Green River, WY 82935
307-871-9018

Northwest
Jack Rogers (Loretta)
1024 Red Butte Ave
Cody, WY 82414
307-527-7726

Central East
Joe Welte (Sally)
P.O. Box 576
Lingle, WY 82223
307-837-2132

Southeast
John Svoboda (Kimberley)
2115 Maxwell Ave.
Cheyenne, WY 82001
307-369-1401

Joe Welte

CEREMONIALS DIRECTOR
Joe Welte (Sally)
805 Freimuth Ave
P.O. Box 576
Lingle, WY 82223
307-837-2132

Bob Taylor

DISTRICT MASTER
Robert (Bob) L. Taylor (Vickie)
420 E. Spruce St
Rawlins, WY 82301
307-321-0357